Kumlama

KUMLAMA

Kumlama Nedir?

Klasik Araç restorasyonunda metal aksamları boya ve pastan arındırmak, boyayı daha iyi tutan bir yüzey oluşturmak amacıyla sıkça kullanılan bir yöntemdir. Tanım olarak kısaca Yüksek basınçlı hava yardımı ile (maca göre farklı tane iriliklerinde) kumun parça üzerine fırlatılarak, parça üzerindeki katmanı aşındırmasıdır.

Kaplaması yapılmamış metal yüzeyler, ortamda bulunan oksijenle etkileşime girerek korozyona uğrarlar ve ömürleri kısalır. Buna çözüm olarak öncelikle kumlama dediğimiz yüzey işlem yöntemi uygulanarak malzeme yüzeyindeki pas ve cüruftan arındırılır, ardından da Elektrostatik Toz Boya uygulaması ile malzemenin uzun yıllar kalıcı ve estetik bir görüntüye sahip olması sağlanır.


Kumlama

Kumlama, uygulama yapılması istenen metal yüzeye, basınca dayanıklı bir kazana doldurulmuş aşındırıcı malzemenin kumlama kazanı içersinde karışıp ardından yüksek basınçla uygulanmak istenen metal yüzeye püskürtülerek üzerindeki pas ve cürufun temizlenmesi işlemidir. Çeşitli ebat ve türdeki aşındırıcı ile metal yüzeyi mikron ölçeğinde aşındırılarak toz boyama işlemine hazır hale getirilir. Kumlama işlemi sonrası metal nötr bir hale gelir ve bu sayede uzmanlık alanı uygulamamız Elektrostatik Toz Boya uygulamasına müsait hale gelir. Toz boya, bu nötr yüzeye temas ettiğinde kalıcı bir şekilde tutunur ve daha uzun yıllar malzemenin aynı biçimde kalmasını sağlar.

Kumlama işleminde kullanılacak olan aşındırıcı malzeme, uygulanacak olan yüzeyin çeşidine göre çeşitli ebatlarda ve çok çeşitli türlerde olabilmektedir.

Kumlama Malzemeleri

Silis : Oldukça ince çeşitleri olan silis kumu genellikle ince saclarda hafif şiddetle kumlama yapılacağı zaman kullanılır.

Bazalt : Tozuması az denilebilecek bu kum genellikle kapalı ortamlarda kumun geri dönüşümlü olarak kullanılabileceği yerlerde kullanılır.

Grit : Tozuması en az ve kumlama gücü en iyi olan kum çeşididir. Aslında kum değil demir çürüğüdür.

Kumlama

BOYAMA

Profesyonel cihazlarla çeşitli şekil ve kalınlıklarda boya uygulamasıdır.

Çelik kumlandıktan sonra önce astar boyası, atılmalı daha sonra asıl boya yapılmalıdır. Bu konuda çeliğin kullandığı alan çok önemlidir. Örneğin bir gemiye atılacak boya ile bir konteynere atılacak boya birbirinden farklıdır.

Ayrıca uygulanacak boyanın ne kadar kalınlıkta olacağı da yine çeliğin maruz kalacağı şartlar göz önüne alınarak kararlaştırılmalıdır. Bu konu o kadar hassas ve mühimtir ki örneğin bir geminin hangi denizlerde daha çok seyir yapacağı (tuzluluk ve sıcaklık oranı değişikliği nedeniyle) hangi süratlerde devamlı seyir yapacağı (deniz suyunun sürtünme oranı değişikliği nedeniyle) gibi faktörler göz önüne alınmalıdır.

Boyama işleminin ne tür bir aletle yapılacağı da son derece önemli olup en uygun metod airless boya makinelerinin kullanılmasıdır. Çünkü airless boya makineleri boyayı hava ile karıştırmadan yüksek basınçla çelik yüzeye yapıştırır. Eğer eskiden olduğu gibi havalı boya tabancaları kullanılırsa boyanın zerrecikleri arasında mikron seviyesinde hava kabarcıkları kalır ve boyanma işleminin kalitesi düşer.

Her Türlü Kumlama ve Boyama İşlemleri İçin Bizimle
Aşağıdaki Numaradan İletişime Geçebilirsiniz.

Telefon
toz boya bodrum bodrumda toz boya uğurlu toz boya elektrostatik boya bodrum statik boya bodrum didim elektrostatik boya datça elektro statik boya fethiye toz boya fırın boya bodrum epoksi boya bodrum kumlamacı bodrum zemin temizleme bodrum duvar silme bodrum oto makas bodrum konacık sanayi sitesi sanayi kumlamacı şase damper kumlama tekne kumlama tekne römorkları kumlama bodrum bodrum tekne temizliği bodrum tarihi eser kumlama mermer kumlama bodrum ahşap kumlama bodrum bodrum boru kumlama bodrum kumlama bodrumda kumlama bodrum kumlama ustaları milasda kumlama fethiye kumlama marmaris kumlama yalıkavak kumlama gündoğan kumlama turgutreis kumlama konacık kumlama ortakent kumlama aydın kumlama kuşadası kumlama ahşap kumlama bodrum raspa bodrum yalıkavak kumlama göltürkbükü kumlama gölköy kumlama ortaca kumlama kuşadası kumlama ören kumlama nazilli kumlama çine kumlama dış cephe kumlama taş duvar kumlama bodrum doğal taş kumlama iskele kumlama mermer kumlama pürüzlendirme bodrum didim kumlama altınkum kumlama datça kumlama marmaris kumlama köyceğiz kumlama denizli kumlama bodrum yolcu limanı kumlama